Jak mówić przed kamerą. Część 1.

Jak mówić przed kamerą?

Najczęściej masz okazję do nagrania tzw. “setki”.  Krótka wypowiedź przed kamerą – „setka” polega na nagraniu całej wypowiedzi, gdzie jest pełna zgodność dźwięku i obrazu (100%). Zazwyczaj w nagranym materialne – zostanie wykorzystane 15-30 sekund. To takie „gadające głowy” jakie widzimy codziennie w wiadomościach.

Gdy mówisz koledze jak minął weekend, gdy opowiadasz kawał, gdy dzwonisz do dziecka, gdy kupujesz nabiał… zwyczajnie jesteś sobą. To sytuacje, gdy jesteśmy swobodni. Jesteśmy autentyczni i naturalni w skali 1:1.

Zaproszenie do wywiadu filmowego czy komentarz dla telewizji jest okazją do wypowiedzi przed kamerą. Kamera jest urządzeniem, które wzbudza pewny lęk oraz często powoduje, że nasz przekaz przyjmuje zbyt oficjalna formę. Chcemy mówić bardzo adekwatnie, myślimy jak wypadniemy oraz kto nas zobaczy. Aby opanować stres i mówić skutecznie zapoznaj się z podstawami występowania przed kamerą.

Jak odnaleźć się z telewizją i w Telewizji

Jak postąpić, gdy dziennikarza zadaje nam pytanie? Występowanie przed kamerą nie jest takie trudne…

 

 

Poznaj i wykorzystaj kilka porad:

  • W telewizji ważne jest co mówisz a jeszcze większe znaczenie ma – ton głosu oraz język ciała, czyli gesty, mimika, sposób poruszania się itp. Obraz przekazuje więcej niż głos.
  • Część osób naturalnie “przechodzi przez szkło” jak mawia się w telewizji. Ale każdy z nas może zadbać o własny wygląd, sposób mówienia czy przygotowania porównań obrazujących o czym mówimy. Telewizja, szczególnie materiał newsowy – to “sprint”, czyli bardzo szybki bieg na krótkim dystansie. Mamy kilkanaście sekund, może czasem całą minutę (bardzo rzadko…)
  • Mów do jednej osoby. Nie myśl o tysiącach widzów, którzy oglądają Ciebie. Pod drugiej stronie ekranu program ogląda konkretna osoba. Spróbuj zapomnieć o mikrofonie, kamerze i patrz w oczy dziennikarza. To on ciebie słucha.
  • Gdzie spoglądać? Patrz na dziennikarza, osobę z którą rozmawiasz. Nie spoglądaj na kamerę. Patrzenie w stronę kamery jest uzasadnione w przypadku prezentera telewizyjnego czy relacji reportera. Gdy patrzysz na osobę, łatwiej też zapanować na stresem.
  • Czas: Krótka wypowiedź przed kamerą – tzw. „setka”. Polega na nagraniu całej wypowiedzi, gdzie jest pełna zgodność dźwięku i obrazu (100%). Zazwyczaj w nagranym materialne – zostanie wykorzystane 15-30 sekund. To takie „gadające głowy” jakie widzimy codziennie w wiadomościach.

ZATEM JAK MÓWIĆ?

 „Dlatego najpierw powiedz puentę swej myśli, potem powtórz ją, ubierając w inne słowa.  Pamiętaj o kluczowych przesłaniach, a najlepiej o jednym, bo ciężko będzie Ci w 30 sek. przekazać więcej. Skup się na nim, unikaj dywagacji, gdyż potem wychodzą z tego “słowa wyrwane z kontekstu”.

cytat: alertmedia.pl

Zapraszamy na szkolenie medialne. Więcej informacji, zakres szkolenia, oraz cenę – znajdziesz tutaj.