Cinebus – autobus do nauki i produkcji filmowej

Jak dobrze zobaczyć niezwykły autobus, o którym wspominał w 2014 – Sławomir Idziak, operator filmowy i ojciec Cinebusa…

Mobilne Centrum Edukacji Audiowizualnej – Cinebus – autobus do nauki i produkcji filmowej.

Cinebus for the future
The Cinebus hands-on learning will definitely develop more professional film productionbus-studio, which aim is to help realize small-scale productions. We would like to practically prove the Cinebus cost effective and time saving solutions not only for modern education but also for modern film production.

 

Poniżej kilka myśli z warsztatów Film Spring Open (Kraków), stworzonych przez Sławomira Idziaka i świetny zespół współpracowników.

 

Jak zmienia się krajobraz filmowy?

Film Spring Open jest wydarzeniem niezwykłym, gdyż zajmuje się przyszłością filmu i rolą młodych twórców. Podczas wykładów i spotkań nieformalnych z Sławomirem Idziakiem słyszymy nieustannie interesujące spostrzeżenia i anegdoty. Opowiada wiele o pracy z Krzysztofem Kieślowskim czy doświadczeniach na amerykańskich planach filmowych.

Wymienię tylko trzy z nich.

Po pierwsze, produkcja filmowa przeżyła ogromne przeobrażenia. Sprzęt i możliwości techniczne pozwalają na nowy model produkcji filmowej. Dziś można zrobić dobry film taniej i szybciej, bez straty na jakości.

Po drugie, nie zmienia się nic w budowaniu narracji i architekturze filmu. Ale twórcy mogą o tym zapominać. Cztery istotne punkty to: wyraźny bohater (protagonist), dramaturgia – sensowny konflikt (dramatic plot), umiejscowienie akcji (plot),  przesłanie (premise). Dodatkowo Sławomir Idziak dodaje: styl! Jak pokażę tę historię, jak pokaże mój świat…

Po trzecie, młodzi filmowy mają nowe narzędzia, aby tworzyć i promować swoje filmy. Szczególnie walka o inwestora czy zdobycie portfela producenta jest wymagającym zadaniem. Polska kinematografia w ostatnich latach nie jest wybitnie hojna, szczególnie dla ludzi debiutujących. Dzięki spotkaniom z twórcami, producentami czy przedstawicielami zrzeszeń filmowców, można nabyć zdolności profesjonalnego zdobywania funduszy.

 

Łukasz M. Zając

Czytaj cały artykuł: